Jury

Please move your mouse on each jury members for their bios

آنه بورلی(نیوزلند)

آنه بورلی متولد نیوزلند است و در آنجا تحصیل کرده است. وی، سال ١٩٥٩، به لندن رفت. از آن زمان به بعد، به غیر از یک سال که برای سازمان ملل در کرواسی کار کرد، در این شهر ساکن شد. آنه بورلی، سال ١٩٦٨، به سازمان عفو بین الملل پیوست و تا سال ٢٠٠٢، برای این سازمان کار کرد. وی، در زمان های مختلف، محقق عفو بین الملل در رابطه با کشورهای زیادی، از جمله بریتانیا و آمریکا بوده است. طولانی ترین مدت کار تحقیاتی اش در رابطه با ترکیه، یونان، قبرس و ایران بوده است که از ١٩٧٢ تا ١٩٨٤ طول کشید. وی، در راس دو هئیت عفو بین الملل در سال های ١٩٧٩ و ١٩٨٠ به ایران سفر کرد. آنه بورلی، از ١٩٨٠، مدیر بخش اروپائی عفو بین الملل بود. وی، به مدت کوتاهی، پیش از آنکه بازنشسته شود، مشاور ویژه رئیس عفو بین الملل بود. آنه بولی،  بین سال های ١٩٩٧ و ١٩٩٨، از عفو بین الملل مرخصی گرفت و یک نهاد حقوق بشری را در کرواسی بنیان گذاشت.  بلافاصله بعد از آن، به مدت شش ماه، رئیس دفتر کمیسیاریای حقوق بشر سازمان ملل در کرواسی شد.
موریس کاپیتورن(کانادا)، رئیس کمیسیون حقیقت یاب

فعالیت های حقوقی پرفسور موریس کاپیتورن، به شش دهه می رسد که در این فاصله در زمینه حقوق بین الملل متخصص شد. بعد از پیوستن به کانون وکلای بریتیش کلمبیا در سال ١٩٥٦،  کاپیتورن به استخدام وزارت خارجه کانادا در آمد.  وی، در سال ١٩٨٦، بازنشسته شد. وی در همین سال، پرفسور مهمان در دانشکده حقوق دانشگاه بریتیش کلمبیا شد و از آن زمان به بعد با این دانشگاه همکاری می کند. به غیر از تدریس، به چند شغل خارجی، از جمله از ١٩٩٥ تا ٢٠٠٢ به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران منصوب شد.  موریس کوپیتورن، به دلیل فعالیت های حقوقی، در سال ١٩٨١، عنوان افتخاری ماریا لوئیز اسمال(آفریقای جنوبی)

ماریا لوئیز اسمال، نویسنده و فعال ضد آپارتاید، سراسر زندگی خود را به مبارزه برای دفاع از برابری و ارزش انسانی پرداخته است. وی، در انگلستان متولد و بزرگ شد و نخستین شغلش دبیر اداری شورای ملی برای آزادی های مدنی در لندن بود. پس از ازدواج با پرفسور برجسته آفریقای جنوبی، کادر اسمال، مدتی با یک نشریه الجزایری، انقلاب آفریقا، همکاری کرد. ماریا لوئیز، پیش از سفر به آفریقای جنوبی، با همسرش به ایرلند رفتند. در ایرلند، به شکل گیری جنبش ضد آپارتاید کمک کرد و رهبری آن را به عهده گرفت. به مدت بیست و پنچ سال، دبیر افتخاری این جنبش بود. کالج ترینیتی دوبلین، در سال ٢٠٠٧، به ماریا لوئیز اسمال به خاطر فعالیت های اش با صندوق کمک های حقوقی و آموزشی کانون کولینز، دکترای افتخاری در حقوق اعطا کرد. وی، به فعایلت هایش در زمینه حقوق بشر ادامه داد و اکنون عضو هیئت مدیره موسسه عدالت و آشتی آفریقای جنوبی است. لوئیز ماریا، از جمله سه نویسنده دو کتاباریک دیوید(بلژیک)

اریک دیوید، پرفسور حقوق جنائی بین المللی است و از سال ٢٠٠٣ ریاست مرکز حقوق بین الملل دانشگاه  آزاد بلژیک را به عهده دارد و از سال ٢٠٠٩ در این دانشگاه در رشته حقوق عمومی بین المللی، حقوق جنائی بین المللی،  حقوق نهاد بین المللی و درگیری های مسلحانه تدریس می کند. اریک دیوید، نویسند دو کتاب معروف ویلیام آ شباس (ایرلند)

ویلیام شباس، پرفسور حقوق جنائی و حقوق بشر و رئیس مرکز حقوق بشر ایرلند در دانشگاه ملی گالوی ایرلند است. وی، نویسنده بیست کتاب در زمینه حقوقی، از جمله دانیل تورپ(کانادا)

دانیل تورپ، پرفسور حقوق بین الملل است. وی، از سال ١٩٨٢ در دانشگاه مونترال به تدریس مشغول است. از آن زمان به بعد، چند دوره حقوق در دانشگاه پاریس و موسسه حقوق بشر در هاروارد تدریس کرده است. دانیل تورپ، در آژانس بین المللی توسعه کانادا فعالیت داشته و به عنوان کارشناس کمیسیون سیاسی و قانون اساسی آینده کبک معروف است. در سال ٢٠٠۵، پروژه ای برای قانون اساسی کبک پیشنهاد کرد. دانیل تورپ، چندین مقاله در باره حاکمیت کبک و پیامدهای قانون اساسی آن منتشر کرده است.

 

 

شهادت نامه و اظهارنامه حقوقی

به منظور تکمیل اسناد جنایات رژیم جمهوری اسلامی در زندان ها در دهه شصت، ایران تریبونال به یاری خانواده های جان سپردگان در زندان ها در دهه شصت و زندانیان سیاسی این دهه نیازمند است. دو فرم زیر به منظور جمع آوری اطلاعات در این زمینه تنظیم شده اند. اطلاعات خود را از طریق پر کردن این فرم ها در اختیار ایران تریبونال قرار دهید. چنانچه برای پر کردن فرم ها به مشکل برخورد کردید، پاسخ به سئوالات را در ورد(word) به فارسی بنویسید و به آدرس ایمیل ایران تریبونال ارسال نمائید.

فرم خانواده های جان سپردگان     فرم زندانیان سیاسی

اطلاعات در مورد جان سپردگان دهه شصت

گورستان خاوران و ده ها گورستان بی نام و نشان در ایران، محل دفن هزاران زن و مردی است که در دهه ۶٠ در زندان های جمهوری اسلامی قتل عام شدند. برای تکمیل و اصلاح لیست اسامی و مشخصات جان سپردگان، ایران تریبونال به یاری خانواده ها و خویشاوندان و آشنایان جان سپردگان و زندانیان سیاسی دهه شصت نیازمند است.با وارد کردن اطلاعات خود در فرم زیر به اصلاح و تکمیل لیست جان سپردگان یاری رسانید.

فرم ثبت مشخصات      لیست اسامی جان سپردگان